HIP-HOP.sk
  • 27. 02. 2010
  • autor: DoubleJ
  • komentárov: 7
recenzie > zahraničné

Bushido - Zeiten ändern dich (film)

Bushido - Zeiten ändern dich (film)

Február by sa v Nemecku kľudne mohol nazvať mesiacom Bushida. Hneď prvý týždeň sa niesol v znamení premiéry jeho filmového debutu, nasledovanej vydaním prvého singla k novému albumu, ktorý vyšiel týždeň dozadu. Film zaznamenal rekordnú návštevnosť, album si predobjednalo 90 tisíc ľudí, no dostalo sa fanúšikom to čo čakali? Ja som si pre tento víkend pripravil recenziu oboch noviniek a dnes sa pozrieme na prvú z nich.

Prdedná strana

Pamätám sa na to, akoby to bolo včera, keď som dočítal Bushidovu biografiu a premýšľal na tým, ako by mohol Bushidov životný príbeh vyzerať na striebornom plátne. Ono v podstate ani nebolo nad čím veľmi premýšľať, pretože podobne ako pri počúvaní niektorých skladieb, aj pri čítaní knihy mal človek celú situáciu priamo pred očami a stačilo by pár talentovaných ľudí a film by sa mohol hneď začať točiť. Bushido ale nedal dokopy len pár talentovaných ľudí, Bushido mal k dispozícii priam hviezdny tým, ktorého jednotlivci majú za sebou také filmy ako Der Untergang, Die Welle či Das Parfum. Takže si to zhrňme: Bushidov bestseller ako predloha, filmový štáb na čele s Berndom Eichingerom a Uli Edelom, plus Bushidova hudba, teda všetko nasvedčovalo minimálne slušnému filmu. Nie každá adaptácia knihy sa ale úplne vydarila a bohužiaľ, aj toto je jeden z príkladov, ikeď už dopredu bolo známe, že autori sa knihy vždy držať nebudú, no to už trochu predbieham...

Čas teda pomaly ubiehal, objavovali sa nové a nové informácie a ako to býva v Nemecku zvykom, posledné týždne pred vydaním hocičoho s veľkým “B” na obale bol témou číslo jeden Bushido. Do toho prišiel trailer, fotografie z filmu a nakoniec aj prvý, a musím povedať, že veľmi podarený singel z nadchádzajúceho albumu a zároveň aj skladba z filmu - “Alles wird gut”. Zatiaľ to fakt vyzeralo, že "všetko bude dobré" a myslím, že som nebol jediný, kto sa na film tešil ako malé dieťa na Vianoce. Toto ale bola z mojej strany veľká chyba, pretože čím viac som sa na film tešil, o to väčšie bolo moje sklamanie, keď sa predomnou objavili záverečné titulky. Od Bushidovho hereckého výkonu som si veľa nesľuboval, našťastie, no od príbehu som čakal oveľa viac, film mi prišiel až príliš krátky a tak zle prenesenú biografiu na strieborné plátno som už dlho nevidel. Bushido je známy svojimi kontroverznými skladbami na základe ktorých sa musel neraz v rôznych talkshows obhajovať, prečo píše také skladby, aké píše a čo myslel tým a tým atď. Pravidelne bolo v médiach témou číslo jeden niečo v zmysle: “Bushido - hrozba pre nemeckú mládež”. Toto ale vo filme rozpracované nenájdeme, maximálne útržky, z ktorých si nezainteresovaný divák veľa o Bushidovej skutočnej kariére neodvodí. No a Bushido ako rozprávač? Prosím, už nikdy viac.

Bernd sa snažil Bushidov príbeh vyrozprávať na pozadí, pre divákov potencionálne zaujímavej, udalosti - pohľadnici od Bushidovho otca, s ktorým sa náš hlavný hrdina už dlhé roky nevidel a mal na neho len tie najhoršie spomienky. Práve tie privedú Bushida späť do jeho detstva a príbeh talentovaného mladíka za slávou sa môže začať... Toto bol veľmi dobrý základ a mohol z toho vzniknúť zaujímavý film, keby sa tvorcovia fakt venovali Bushidovej hudobnej kariére, keby si jednotlivé udalosti trošku neprikrášlili, občas nepoprehadzovali a nepozlučovali, aby to do seba krajšie pozapadalo a lepšie sa predávalo. Poďme sa ale pozrieť na film trošku konkrétnejšie... Možno, že si pri nasledujúcich riadkoch poviete, že si všímam úplné blbosti a zbytočné detaily, no podľa mňa to sú veci, ktoré miestami až bijú do očí a pre mňa, čo sledujem Bushidovu tvorbu pomaly od začiatku, sú to dosť podstatné veci (a určite aj pre množstvo fanúšikov, pokiaľ za fanúšika nepokladáme len deti, čo Bushida poznajú od singlu “Für immer jung”). Takže kde teda začať? Pre začiatok si zoberme zatiaľ jednu z maličkostí, ktorá síce až tak nevadí, no mohli na to myslieť - výzor hlavného hrdinu, resp. Bushida a Flera. Ich výzor, z obdobia upísania sa a neskôr rozchodu s Aggro Berlin (vo filme Hardcore Berlin). Táto doba sa našťastie vo filme nachvíľu objavila a na tieto scény (a všeobecne scény ohľadom jeho kariéry) som sa tešil najviac, dúfal som, že im bude venované trochu viac času, že sa človek dozvie nejaké “zákulisné informácie” a hlavne som sa tešil, že opäť uvidím Bushida a jeho typický image z čias Aggro Berlin - nestalo sa. Nielen, že autori Bushidov zostrih, štýl akým bol upravený, špáratko v ústach atď odignorovali (ok, celkom typická bunda, ikeď neviem či práve Cordon sport, a Airmaxy tam síce boli), Fler má od Flera z tohto obdobia tiež na míle ďaleko, minimálne zostrihom. Toto sú v podstate blbosti a ten, kto si Flera z obdobia CCN nepamätá, si to ani neuvedomí, no tieto blbosti uberajú na autentičnosti a keď už raz zobrazujem povedzme 80te roky, tak nenechám po cestách behať autá v ich súčasnej podobe (čo sa mimochodom minimálne raz aj v tomto filme stalo a pozorný dívák určite zahliadol dizajnovo nové BMW v scéne odzrkadlujúcej rok 2003 - toto je už ale fakt nepodstatný detail). Ďalej si zoberme rozchod Bushida s Flerom, súperenie s Aggro/Hardcore Berlin a celé toto nezabudnuteľné obdobie, ktoré vo filme nenájdeme. Tvorcovia radšej nechali Bushida podať si s Flerom ruky, zaželať si všetko dobré do budúcna a na neskoršie rozpory sa vykašľali, asi aby mali viac času na zbytočné scény, ako napríklad koncert vo väzení.

Ďalej by som sa zameral na Bushidovu samotnú tvorbu a kľúčovú scénu jeho kariéry, kedy Bushido napísal svoj prvý text. Anis si leží vo svojej izbe, v čom ho zavolá mama, aby sa prišiel pozrieť na nešťastie, ktoré zasiahlo USA. Jednalo sa o teroristický útok z 11. septembra. Bushido s mamou a bratom chvíľu sledujú správy o útoku v televízii, na základe čoho si Bushido uvedomí, že vlastne môže rapovať a odíde napísať svoj spomínaný prvý text. To, že ten prvý text je z novej skladby vydanej v roku 2010 by až tak nevadilo (keby v ďalšej scéne nehrá na pozadí jeho o 10 rokov staršia vec), no kto potom napísal texty na Bushidovu Demotape z roku 1999, keď prvý text vznikol podľa filmu 11. septembra 2001, teda 2 roky po Bushidovom deme? Možno opäť detail a pre nie až tak zainteresovaného diváka nič podstatné, no pre mňa nepochopiteľné a toto nebola jediná scéna, ktorá časovo a obsahovo nezodpovedala realite. Taktiež už len samotná hlavná zápletka - Bushido, jeho otec a zmierenie. Táto udalosť netrvala pár dní, ako to je znázornené vo filme, Bushido nenapísal “Reich mir nicht deine Hand” počas tour k albumu “7”, keďže tá skladba vyšla na albume ešte pred tour a v tej dobe možno ešte len začínal rozmýšľať o spolupráci s Karlom Gottom, keďže track “Für immer jung” vyšiel až o rok neskôr na albume “Heavy Metal Payback” a teda je úplná blbosť, aby ju prezentovali na koncerte v rámci tour k “7” - to len aby ste mali predstavu, ako si autori prispôsobili čas. Bushido síce sám povedal, že niektoré scény realitu odrážajú a niektoré nie, no čo si v tomto filme, opäť pripomínam, že pôvodne vychádzajúcom zo skutočnosti, dovolili, bolo občas priveľa. Ako, dobre, tvorcovia sa rozhodli niektoré obdobia skrátiť, udalosti pospájať, takto to na plátne pôsobí oveľa zaujímavejšie, no myslím, že keby film trošku predĺžia, scén z koncertu uberú a vyrozprávajú Bushidov kariérny vývoj obsiahlejšie, no reálnejšie, nik by im za to hlavu neodtrhol, ba naopak. Diváci by aspoň videli, že nebolo všetko také ľahké a že napríklad také Aggro sa z Bushidovho sveta len tak nevytratilo.

Aby som to zhrnul, zbytočne nenaťahoval a nerozoberal každú maličkosť, film je pre mňa nemylím prekvapením, kľúčové obdobia z Bushidovho života/kariéry sú, v tom lepšom prípade, buď vynechané alebo znázornené v pár minútach, v tom horšom poprekrúcané či vymyslené a Bushidov vzťah k jeho vtedajšej bohatej priateľke a k jeho otcovi sú základom filmu a dostávajú oveľa viac priestoru ako Bushidova kariéra a jeho vplyv na nemeckú scénu. Dialógy by som taktiež k silnej stránke filmu nezaradil. Tvorcovia to proste napísali s úmyslom zaujať čo najviac ľudí, zobraziť srdcervúci príbeh a Bushidove sklamanie v láske, teda v konečnom dôsledku čo najviac zarobiť a popritom spomenúť, že Bushido sa vlastne úspešne venuje aj hudbe, ako mladý si zarábal predajom drog a občas pomaľoval nejaký ten vlak. Osobne mi to pripadá, akoby sa na starých a dlhoročných fanúšikov, vďaka ktorým je Bushido tam kde je, proste vykašľali, veď tí Bushidovu kariéru poznajú, načo furt omielať dookola to isté. Hlavne treba spraviť masívne promo, príbeh založiť na emóciách, nech aspoň nalákame divákov a čo najviac zarobíme. To sa nakoniec aj podarilo a kiná stihlo navštíviť už cez 300 tisíc fanúšikov. Mnohí z nich ale ostali skôr sklamaní (ako som sa mal možnosť na rôznych weboch dočítať) a ako to už aj u nás poznáme, vysoký predaj, v tomto prípade návštevnosť, hneď neznamená kvalitu.

Môžem plne súhlasiť s redaktormi serveru rap.de a potvrdiť - tento film fakt nestojí za nič a niet divu, že na imdb (internet movie database) patrí popri filme “The Hottie & the Nottie”, s Paris Hilton v hlavnej úlohe, k najhorším filmom histórie. Určite týmto nechcem nikoho od filmu odrádzať, ako sa v našich končinách hovorí - “nigdy sa nezavďačíš všetkým”, určite sa nájdu ľudia, ktorým sa film bude páčiť a pre každého fanúšika nemeckej scény je tento film povinnosť, takže pozrieť určite odporúčam. Moje pocity a názor sú ale také, ako som napísal a preto mu dávam 3 body z 10 (čo je ešte vcelku slušné hodnotenie, keďže od kritikov v Nemecku neraz dostal minimálnu možnú známku). Keby sa nemalo v prvom rade jednať o sfilmovanie Bushidovho života, ale len o nejaký obyčajný film s Bushidom ako hercom a pár udalosťami z jeho života bez ohľadu na to, či vymyslenými alebo nie, dostal by možno o 2-3 body viac, no ak to mám brať ako sfilmovanú biografiu - teda tak, ako to bolo promované, možno aj tie moje 3 sú veľa...

3/10 Hodnotenie redaktora

1/10 Ak chceš ohodnotiť album, musíš sa najprv prihlásiť Hodnotenie čitateľov

Pridaj komentár

Ak chceš pridať komentár, musíš sa najprv prihlásiť

Diskusia: Bushido - Zeiten ändern dich (film)

Pridal Predmet Dátum
svetlomet SINGEL ? 27. 02. 2010, 10:13
DoubleJ RE: SINGEL ? 27. 02. 2010, 10:39
fonzi Film 27. 02. 2010, 10:38
marekje0 more 27. 02. 2010, 12:47
DoubleJ RE: more 27. 02. 2010, 13:34
Kumano Bushido 27. 02. 2010, 14:50
joevík titulky 28. 02. 2010, 11:17